Menu

Wieczór panieński – kilka pomysłów na jego wyjątkowe spędzenie

Wieczór panieński powinien być huczny i pełen dobrej zabawy! Wszak przyszła panna młoda świętuje zakończenie okresu panieństwa i przygotowuje się do życia w małżeństwie. Częstokroć kobiety decydują się na spędzenie tego wieczoru w klubie, gdzie mogą potańczyć i pobawić się w swoim towarzystwie. Koleżanki zaś przygotowują dla panny młodej szereg gier i szarad umilających wszystkim czas! Oto kilka propozycji gier i zabaw, które można wykorzystać na wieczorze panieńskim!

WIECZÓR PANIEŃSKI – SKĄD SIĘ WZIĘŁA TA TRADYCJA?

Wieczór panieński jest pożegnaniem kobiety z jej stanem panieńskim – w podobny sposób żegnają się z wolnością kawalerowie. Tradycja ta ma swój początek w obrzędzie rozplecin – kiedy to kobiety zaplatały przyszłej pannie młodej warkocz, jednocześnie przystrajając go kwiatami i różnymi innymi ozdobami, przynoszącymi jej szczęście na nowej drodze życia. Warkocz był rozplatany przez drużbę lub przez brata dziewczyny, który przybywał w weselnym orszaku do domu dziewczyny. Pan młody w swoim domu świętował zaś swój wieczór kawalerski – on nie mógł przybyć na rozpleciny. Po dokonaniu ceremonii, zabawa trwała – jedzono smakołyki i pito do rana! Podobnie świętował w drugim domu kawaler – przyszły pan młody. Obecnie wieczory panieńskie i kawalerskie świętuje się równie – jeśli nie bardziej – hucznie. Niektórzy traktują to bowiem jako ostatnią okazję do zabawy.

WIECZÓR PANIEŃSKI OBECNIE

Chociaż obrzęd rozplecin nie jest już obecny na wieczorze panieńskim (a może właśnie powinien – czy nie byłby to ciekawy element wieczoru?), nadal uważa się, że wieczór ten powinien być pełen zabawy i tańca. I tak do białego rana! Istnieje kilka zasad – przede wszystkim panna młoda nie może sama owego wieczoru organizować. Różnie bywa z kwestią finansową – czasem pieniądze pochodzą ze składek dziewczyn biorących udział w wieczorze panieńskim, a czasem pieniądze owe dają rodzice, czy też sama przyszła panna młoda. Z pewnością nie powinna ona jednak wiedzieć jak będzie wyglądała zabawa i co dokładnie będzie tego wieczoru robić. Plan powinien być następujący – wszyscy umawiają się co do miejsca spotkania, dnia i godziny. Reszta – dla panny młodej – pozostaje słodką tajemnicą.

PROPONOWANE GRY I ZABAWY

Aby imprezę można było uznać za udaną, należy koniecznie wzbogacić ją jakimiś interesującymi grami i zabawami. Powinny one, oczywiście, nawiązywać do uroczystości i okazji. W jaki sposób? Oto kilka propozycji: 1. Niech panna młoda spróbuje poznać swojego przyszłego męża na przykład po pępku, czy uchu. Jego zdjęcie warto wymieszać z fotografiami innych mężczyzn. 2. Panna młoda powinna wykonać szereg zadań – można je losować spośród wcześniej przygotowanych przez organizatorkę/organizatorki. O jakie zadania chodzi? Na przykład zaczepienie obcokrajowca, albo zatańczenie na parkiecie makareny. Oryginalność zależy jedynie od inwencji twórczej organizatorek! Można również posłużyć się specjalnymi kartami do gry – "Fajnymi kartami zadania", albo też "Fajnymi kartami prawdy". Te drugie polegają na odpowiadaniu na umieszczone na kartach pytania. W innej wersji zabawy, przyszła panna młoda ma zgadnąć jakich odpowiedzi na przygotowane przez organizatorki pytania udzielił jej narzeczony. Śmiechu może być wiele! 3. Uczestniczki wieczoru panieńskiego powinny przynieść przyszłej pannie młodej jakieś prezenty. Ważne, aby nawiązywały one do okazji – panna młoda może dostać na przykład pończochy, buciki dziecięce, czy patelnię. Losując kolejne przedmioty z torby, w której je zgromadzono, powinna opowiedzieć, do czego jej się każdy z nich przyda. Co jeszcze można robić? Istnieje mnóstwo różnych zabaw i pomysłów! Pannę młodą można zawieźć do salonu kosmetycznego lub zatrudnić kosmetyczkę, aby przyjechała na miejsce i wykonała świętującej kilka zabiegów. Można również zadbać o zabawny strój – na przykład przygotować różki i ogonek diablicy, czy też aureolę oraz skrzydła aniołka dla panny młodej. Można też przygotować dla niej kilka testów – na przykład sprawdzających zdolności kulinarne. Ważne, żeby było zabawnie i aby panna młoda zapamiętała ten wieczór na długo!