Menu

Polacy wobec imprez kostiumowych

Nasi rodacy nie są znani jako osoby szczególnie otwarte, nie powinno być więc zaskoczeniem to, że przebieranie się na imprezy nie jest w Polsce aż tak powszechne, jak w innych państwach zachodniej Europy. Czerpiemy zachodnie wzorce i wcale nie kwestionujemy ich pozytywnego wpływu, nie ma jednak wątpliwości, że nadal cenimy sobie przede wszystkim ubiór zachowawczy i pozbawiony przesadnej ekstrawagancji. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie zależy nam na tym, abyśmy rzucali się w oczy.

Dzieje się tak nie tylko na balach i eventach, ale również na uroczystościach rodzinnych, gdzie zawsze chcemy wyglądać przede wszystkim godnie i elegancko. Bardzo często nasze przywiązanie do konwencji ma jednak jeszcze jedno źródło, jesteśmy bowiem przekonani o tym, że wymyślny strój to stosunkowo droga inwestycja. Nie bez znaczenia jest i to, że często jesteśmy pozbawieni tak zwanej żyłki organizacyjnej, a ta wydaje się przecież niezbędna przy tego rodzaju przedsięwzięciu. Co więcej, nawet, jeśli mamy oryginalny pomysł, niechętnie się nim dzielimy, wydaje nam się bowiem, że informacja o tym, że niezbędny będzie kostium, nastawi do nas negatywnie innych uczestników spotkania. A przecież wszyscy wiemy o tym, że zarówno kostiumy, jak i maski są w stanie urozmaicić każdą imprezę. Nie bez znaczenia jest i to, że przebrania potrafią dodać balom nieco pikanterii, a ta jest przecież mile widziana. Bardzo często okazuje się więc, że naszym największym wrogiem jest niewiedza, trudno jest nam bowiem ukryć zaskoczenie, gdy dowiadujemy się, że zarówno maski, jak i peruki oraz inne akcesoria imprezowe są relatywnie tanie i nie wiążą się z wydatkiem większym niż 20 PLN.

Jeśli zatem marzy nam się wprowadzenie drobnych zmian, oryginalnym pomysłem może być wprowadzenie własnych przebrań. Czasem wystarczy minimalna zmiana imprezy taka, jak choćby „impreza w niebieskim kolorze”, Jeśli zasugeruje się gościom, że mile widziany będzie choć jeden drobny element garderoby utrzymany w kolorze niebieskim, najprawdopodobniej nie zniechęcimy ich, a zachęcimy do kreatywności. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zdecydować się na podjęcie odważniejszej decyzji. Dobrym rozwiązaniem może być zatem impreza w stylu disco, która wcale nie musi generować zbyt dużych kosztów. Osoby mało kreatywne zawsze mogą zdecydować się na zakup gotowych strojów zwłaszcza, że sklepy internetowe zajmujące się eventami proponują szeroki zestaw strojów. Jest to już większy koszt, strój można jednak wykorzystywać wielokrotnie.